Flower

Kada laikas išeiti iš tėvų namų?


Galima išgirsti ne vieną pašaipų anekdotą apie tai, kaip jau žilstelėję Pietų Europos vyrai vis dar gyvena savo tėvų namuose ir nesijaučia blogai prižiūrimi jau brandaus amžiaus sulaukusių savo motinų. Sociologai tikina, kad ir Lietuvoje jaunimas neskuba palikti savo tėvų namų. Kartų ir lyčių tyrimo duomenimis, finansinės pagalbos iš tėvų tikisi apie pusė 22–26 metų ir apie 60 proc. 18–21 metų jaunimo.

Šiandieniniai jaunuoliai namus palieka vėliau nei jų tėvai ir seneliai Pastaraisiais dešimtmečiais Lietuvos jaunimas tėvų namus palieka vis vėliau ir vėliau.

2006 m. atlikus tarptautinį Kartų ir lyčių tyrimą pastebėta, kad nuo XX a. vidurio iki XXI a. pirmojo dešimtmečio jaunimo išėjimo iš tėvų namų data ir tempas smarkiai keitėsi. Nors dabartinis jaunimas tėvų namus palieka taip pat vėlai, kaip palikdavo jų seneliai ar proseneliai, tačiau tokio elgesio priežastys dabar yra kitos, teigiama Demografinių tyrimų instituto leidinyje „Demografija ir mes“.

Dabartinio jaunimo gyvenimas tėvų namuose, palyginti su kitomis kartomis, ypatingas dar ir tuo, kad iš tėvų jauni žmonės patiria ir mažesnę asmeninio gyvenimo kontrolę. Anot S. Kraniauskienės, tokias kintančias visuomenės normas iliustruoja faktas, kad didelė jaunimo dalis pastarąjį dešimtmetį pirmąją partnerystę pradeda ne santuokoje gyvendami tėvų namuose. Galbūt tai, kad jauni žmonės nejaučia didelės tėvų kontrolės, yra viena iš priežasčių ilgiau likti su jais.

Nors dabartiniai jaunuoliai ir užsibūna tėvų namuose ilgiau nei ankstesnių kartų jaunuoliai, jie aiškiai orientuojasi į atsiskyrimą nuo tėvų, ypač kai pradeda formuoti partnerystę. Tyrimo metu paaiškėjo, kad labai reikšmingas veiksnys priimant sprendimą išeiti iš tėvų namų yra gyvenimo su partneriu pradžia. Nors tėvų ir kitų aplinkinių (draugų, giminių) nuomonė dėl gyvenimo kartu nesusituokus yra gana liberali, būtent iš partnerio pusės patiriamas didžiausias spaudimas pradėti gyventi atskirai nuo tėvų.

Ketinantys per artimiausius trejus metus gyventi atskirai nuo tėvų jaunuoliai nurodė didesnes gaunamas vidutines namų ūkio pajamas per mėnesį (vidutiniškai 600 Eur) nei neketinantys (vidutiniškai apie 500-550 Eur). Visgi patys apklaustieji nurodė jog sulaukus 25 - erių metų amžiaus būtų pats laikas krautis daiktus ir pradėti gyventi savarankiškai.ISTORIJA - PRAEITIS ☱


SANTYKIAI - ĮDOMYBĖS - TESTAI ☱MOKSLAS IR TECHNOLOGIJOS ☷ASTROLOGIJA - ZODIAKO ŽENKLAI